Image

Sevindikli.com , Emlak- Gayrimenkul-İnşaat sektöründe 35 yılı aşkın faaliyet gösteren Eyüboğlu Gayrimenkul markasıdır.

Adil Mahallesi, Osmanbey Cd. 17/A 34920 Sultanbeyli/İstanbul    
+90 (216) 669 09 61

EyubogluEstate@gmail.com

© 2023 Eyüboğlu Gayrimenkul
Arazi Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Arazi Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Son dönemin yatırım odağında arsa ve gayrimenkul yer alıyor. Güvenilir yatırıma yönelmek isteyenler, geleceğin getireceği olumsuzlukları arsa,tarla,arazi kısaca gayrimenkul yatırımlarıyla bertaraf etmeye çalışıyor.

–> WHATSAPP SORU SOR –>

Sevindikli Arsa Fiyatları

Bir yatırım aracı olarak toprak ve arsa, her bütçeye uygun olabilecek bir yatırım şekli. Bu tip alımlarla yatırım yapmak isteyenler öncelikle, küçük yatırımcılarsa ve kendilerine geze geze bir yer arıyorlarsa gittikleri kasaba ve köylerde detaylı araştırmalar yapmalılar. Ancak büyük ve küçük yatırım her ne olursa olsun doğru zaman ve doğru yerde kazandıracak arsa yatırımı yapmak için profesyonel gayrimenkul danışmanlarından destek almak arsanın imar, tapu, alt yapı, kadastro gibi işlemleri sırasında karşılaşacakları olası sıkıntılarının da önüne geçilmesine imkan sağlar. Unutmayın arsa almak ev satın almaya benzemez.

Öncesinde dikkatli sonrasında ise sabırlı olmanız gereken bu yatırımı yaparken unutmamanız gereken diğer detaylar: * İmarlı mı, imarsız mı? İmarlı arsalar, imarsız arsalara göre daha pahalıdır.

Gayrimenkulde en önemli 3 şey nedir?” sorusu konumun (lokasyon) önemini vurgulamak için kullanılır, yanıt şudur: “konum, konum, konum”.

– Arsa ve arazide en önemli unsur konumudur. Arsanızın yakınındaki nüfusun, ticaretin ve üretimin artışı yatırımınızın değer artışını belirler.

-Arazinin değer artışını yakınındaki nüfus, ticaret ve sanayi artışı, yakınına gelen yatırımlar ve altyapı projeleri belirler. Bu gelişmeler bir süre sonra arazinin olduğu bölgeye imarı getirir ve arazi arsaya dönüşebilir. Şehirlerin gelişim aksı üzerindeki araziler daha hızlı değerlenir. Küçük şehirler genelde büyük şehire giden yol boyunca genişlerler, bu yöndeki yatırımlar daha karlı olabilir.

– Arazi yatırımında amaç imar gelebilecek bir araziyi imar gelmeden önce almak ve imar ile gelen değer artışından faydalanmaktır.

* İmar izninin kapsamını öğrenin çünkü konut alanına iş merkezi yapılamaz.

* Arsanın hikayesini araştırın. Üzerinde kapanmamış ipotek, haciz veya şerh olmamalı. Hisseli arsa mı? Başkasına ait bir kullanım hakkı var mı?

* Yatırım yapılacak imarlı arsanın gelişecek bölgelerden seçilmesi orta ve uzun vadede karlılığı açısından önemlidir.

* Arsanın imar durumunu araştırın. Arsanın yoğunluğunun arsanın değerini de artırdığını unutmayın. Bulunduğu bölgeye göre inşaat izni fazla olan arsalara yönelin.

* Ölü bir yatırım yapmak istemezsiniz, o halde alacağınız arsanın prim potansiyelinin ne olduğuna da bir o kadar önem vermelisiniz. Kısa vadede kar getirecek yatırımlar daima risk taşır. Uzun vadede kazandıran az primli bölgeler iyidir.

* Bir konut kira getirisine sahiptir. Size düzenli kazanç sağlar. Ancak arsanın ödemeniz gereken emlak vergisi vardır. Cebinizden para çıkar. Ancak bu yatırımın kazancı gelecekte iyi karşılık bulur. Sabırlı olmak gerekir.

* Arsa ve toprak  uzun bir yatırım yolculuğudur. Ancak büyükşehirlerde veya kentleşmenin genişleyeceği bölgelerde , alacağınız arsaların size her zaman yüksek getirisi olacaktır. Yeter ki, hangi bölgenin daha büyüyeceğini ve gelişeceğini doğru belirleyin. Devlet yatırımlarının nerede yapılacağını takip edin. Zamanlamalar yatırımınız için önemlidir.

* Araştırma, seçim, satın alma, doğru zamanda elden çıkarma… Tüm bu konularda yatırımınızı büyütürken sektör profesyonelleriyle çalışmanız sizi rahatlatacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

* Göç alan bölgeler yeni yapılaşmalara açıktır, değerlendirin.

* Büyük hacimde iş yapan inşaat projelerinin yakınında yatırımlar edinin.

* Altyapısı hiç olmayan veya uzun dönemde altyapıya kavuşacak bir toprak parçasının getirisini de uzun vadede alırsınız. Gerçek anlamda kar edebilmek için altyapı hizmetleri tamamlanmış arsaları tercih edin.

* Hızlı büyüyen, planlı kentleşme olan gelir seviyesi yüksek olan bölgelere yatırım yapmanın size daima kazandıracağını bilin.

* Arsa satışları, borsa gibidir. Para piyasalarından ve bulunduğu bölgenin stratejik önemindeki değişikliklerden zaman içinde çok etkilenir.

– Örneğin İstanbul’da yeni havalimanı projesinin bulunduğu alandaki arsalar, beş yıl önce mal sahiplerine hiçbir getiri sağlamaz iken, şu an fiyatları oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştır. Burada yapılacak yatırımda da bölgeye ulaşım için birçok yol yapılması gerekeceğinden, bölgenin fizibilitesini önceden çok iyi yapıp, hangi alanların ticari, hangi alanların konut, hangilerinin kamusal alan olduğunu bilerek arsa satın alınmalıdır.

Araziyi satın alma aşamasına geldikten sonra ise  ;

Araziyi hangi büyüklükte almak lazım?

İmar geldiğinde arazi arsaya dönüşürken sahip olduğunuz alan %40’a kadar küçülür bu yüzden alacağınız arazinin bu kesintiden sonra bile inşaat yapılabilir büyüklükte olması gerekir.

Arazinin jeolojik yapısı nasıl?

Deprem gerçeği eskiden önem verilmeyen faktörleri ön plana çıkartıyor. Alacağınız arazinin jeolojik yapısı imar gelir ise oraya yapılabilecek inşaat özelliklerini belirleyecektir.

İşgalden koruyabilecek misiniz?

Tarla vasıflı bir araziyi bir çiftçiye kiraya vererek hem gelir elde edebilir, hem de sahipli olduğunu göstererek koruyabilirsiniz. Eğer alacağınız arazide ya da arsa da faaliyet olmayacak ise çit ile çevirerek işgalden korumak iyi bir fikir olabilir.

Tapudaki durum nasıl?

Arsanın tapudaki durumunu kontrol edin, ipotek, haciz yada şerh var mı? Var ise, bunlar temizlenmeden ödeme yapmayın.

Fiyat cazip mi?

Doğru fiyattan alım yapmak çok önemli. Arsanın fiyatını yapılabilecek inşaat ve bu inşaatın getirisi belirler, bunları hesaplamak için profesyonel yardım alabilirsiniz. Arsanın değerini belirlemek için Emsal Karşılaştırma ve Proje Geliştirme Yöntemi kullanılabilir. Arazinin fiyatını geçmişte çevrede satılmış olan araziler ve imar gelme ihtimali belirler, bu konularda bilgili değilseniz acele etmeyin.

Kredi kullanacak mısınız?

Eğer kredi kullanırsanız ve şu anki geliriniz aksar ise krediyi ödeme imkanınız olacak mı? Arsa ve arazi hızlı satılan gayrimenkuller değildir, sıkıştığınızda hemen nakite çeviremezsiniz. Bütçenizi ve ne kadar krediyi sorunsuz ödeyebileceğinizi belirleyin.

Beyan etmeyi ihmal etmeyin!

Gayrimenkulü satın aldıktan sonra ilgili belediyenin hesap işlerine gayrimenkulü aldığınızı beyan etmeniz gerekiyor. Bu beyan süresi içinde yapılmaz ise cezalı vergi tahakkuku söz konusu.